استارتاپ های ایرانی در راه یک میلیارد دلاری شدنصدگان

💠 ارزش گذاری سهام مجموعه های استارتاپی، فرآیند ساده ای نیست.رتبه بندی و ارزش بالاتر،موضوع مهمی است که استارتاپ ها به دنبال آن هستند.در گروه رایانه و تجارت الکترونیک در بورس ، ارزش نسبی استارتاپ ها را با نسبت قیمت به سود حدود ۹ تعیین میکنند.

 

 

استارتاپ

💠 بر این مبنا برترین استارتاپ های بازار ایران به ترتیب زیر دسته بندی می گردند :

 

 اسنپ

اسنپ با ارزشی بیشتر از ۱۵۰۰ میلیارد تومان ارزشمند ترین استارتاپ موجود در ایران است. اسنپ با آمار ۷ میلیون کاربر فعال، ۷۰۰ هزار سفر در روز و۱۵۰هزار راننده تحت پوشش،روزانه حدود ۱.۲ میلیارد تومان فروش و حداقل ۶۰۰ میلیون تومان سود خالص دارد؛چنانچه همین روند ادامه پیدا کند، سود سالیانه اسنپ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد شد که البته پس از کسر ۵۰ میلیارد تومان مالیات، سودخالص این مجموعه حدود ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد شد،که ارزش تقریبی اسنپ  در حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان می شود.

 

 

 دیجی کالا

دیجی کالا ٬ بزرگترین فروشگاه آنلاین ایران است که قصد دارد با آمازون در خاورمیانه رقابت کند.این مجموعه در حالی که نسبت به اسنپ کاربر و هزینه انسانی بیشتری دارد،حدود ۸۰ درصد خرده فروشی انلاین کشور را در دست دارد و با حدود ۲ هزار میلیارد تومان فروش سالانه معادل ۱۲۰ میلیارد تومان سود خالص کسب می کند و ارزشی حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان دارد.این درحای است که بامیلو به عنوان رقیب دیجی کالا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش گزاری شده است.

 

 کافه بازار

کافه بازار ٬ هنوز به ۱۰۰۰ میلیارد نرسیده و ارزشی معادل ۴۵۰ میلیارد تومان دارد. پیش بینی می شود با توجه به رشد ۳۰ درصدی ارزش پولی بازار اپلیکیشن های مبادله شده بر بستر کافه بازار،سود این مجموعه به حدود۶۰ میلیارد تومان برسد که پس از کسر مالیات این عدد به ۵۰ میلیارد تومان برسد.بر این اساس حداقل ارزش کافه بازار حدود ۴۵۰ میلیارد تومان خواهد بود.

 

 تپسی

تپسی،اگر چه از نظر ارزش هنوز با رقیب اصلی خود یعنی اسنپ فاصله ی زیادی دارد،اما پس از فروش ۲۵ درصد از سهام خود به بانک ملی،رشد ۸۰ میلیاردی را در میزان ارزش مجموعه ی خود تجربه کرده و به ارزشی در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان سیده است.کارپینو،دیگر مجموعه ی فعال در زمینه ی تاکسیرانی الکترونیک هم ارزشی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان داشته و به دنبال رقبای خود در حال حرکت است.

 

 آپارات

آپارات ،با ارزشی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان، مدل درآمدی ناپایدارتری نسبت به سایر استارتاپ ها داشته و امید کمتری تا هزار میلیاردی شدن دارد.اپلیکیشن دیوار به صورت روزانه ۵۰ میلیون،ماهیانه ۱.۵ میلیارد و سالیانه ۱۸ میلیارد تومان درآمد داشته و همچنین ماهیانه ۲۵۰ میلیون و سالیانه حدود ۳ میلیارد تومان هزینه دارد. بر این اساس با کسب سودی در حدود ۱۵ میلیارد تومان،ارزش دیوار حدود ۱۵۰ میلیارد تومان است.

 

 علی بابا

آژانس مسافرتی آنلاین علی بابا ٬در حال حاضر ماهانه بیش از ۱۴۰ هزار بلیط با نرخ میانگین ۱۷۰ هزار تومان به فروش می رساند.این مجموعه در هر ماه حداقل ۵ تا ۹ درصد از فروش ۲۴ میلیارد تومانی خود کارمزد دریافت می کند که اگر به این میزان سود، سایر درآمد های رزرو بلیط قطار و اتوبوس و درآمد های جاباما را هم اضافه کنیم،سالانه حدود ۱۸ میلیارد تومان درامد خالص دارد.با کسر هزینه های ۶ میلیارد تومانی،مشخص می شود که این مجموعه در هر سال حدود ۱۲ میلیارد تومان سود خالص دریافت می کند و بر این اساس ارزش علی بابا حداقل ۱۲۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود.

 

منبع: اکو سیستم

بازنشر: صدگان

 

به جمع نمایندگان ما بپیوندید. فهرست نمایندگان